Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, z čoho sa skladajú vlasy alebo ako sa o nich treba správne starať? Dobrú starostlivosť o vlasy určuje pórovitosť vlasov. Čo je to? Je to uhol, pod ktorým sú nadvihnuté vlasové kutikuly; v akej vzdialenosti sú od vlasovej kôry. Samotné kutikuly tvoria vonkajšie puzdro vlasu, ktoré je prvou, úplne vonkajšou časťou prameňov. Úlohou kutikúl je: chrániť pred vonkajšími agresívnymi faktormi, udržať správnu hladinu hydratácie vlasov spolu s dodaním hladkosti a lesku.

Zistite, akú majú vaše vlasy pórovitosť a ktorý prípravok by ste mali používať pri starostlivosti o vlasy.

Vaše vlasy majú pórovitosť…Odhaľte to!

Všetci vlasoví nadšenci a kaderníci rozlišujú tri základé typy pórovitosti vlasov: nízka, stredná a vysoká. Dá sa určiť samotným sledovaním kutikúl alebo prevedením testu (táto záležitosť bude vysvetlená neskôr). Začnime od typu s nízkou pórovitosťou. Kutikuly týchto vlasov sú spolu pevne spojené. Preto sú pramene hladké, dobre odrážajú svetlo. Ba čo viac, je náročné ich zviazať do uzla a natočiť. Okrem toho, dodanie vyživujúcich látok týmto vlasom je dosť časovo-náročné, pramene sú odolné voči poškodeniu a ľahko pri korienkoch spľasnú. Vlasy s vysokou pórovitosťou sú úplným protikladom vlasov s nízkou pórovitosťou. Aké sú ich charakteristické črty? Po prvé, ich umývanie a sušenie je oveľa ľahšie. Navyše sa ľahko dehydratujú a v dôsledku toho krepovatejú. Farby na vlasy a prípravky ľahko vnikajú dovnútra vlasov, kvôli nadvihnutým kutikulám. A čo je stredná pórovitosť? Sú to vlasy, ktoré sa ťažko definujú. Má charakteristiku vlasov s vysokou pórovitosťou (končeky vlasov) a s nízkou pórovitosťou (korienky).

Ako sa starať o vlasy s rôznou pórovitosťou?

Vlasy s vysokou pórovitosťou

Najlepšie je starať sa o nich pomocou zmäkčovadiel, zvlhčovačov, kondicionérov a octových oplachov vlasov. Aplikujte na nich poly-nasýtené oleje, veľké molekuly, ktoré prenikajú cez doširoka otvorené kutikuly. Medzi tieto oleje patrí: malinový, svetlicový, jahodový, ľanový, olej z jadierok červeného melóna, jablčný a olej z ruže pižmovej. Počas kúry používajte aj aloe a glycerín. Ale tieto látky používajte len v malom množstve, keďže vedľajším efektom ich nadmerného používania je krepovatenie a elektrizovanie vlasov. Ďalším dobrým riešením je nanášanie rôznych kondicionérov, aj nezmývateľných a takých, ktoré sa musia zmyť. Raz za čas používajte octové oplachy vlasov, keďže dobre uzatvárajú vlasové kutikuly.

Vlasy s nízkou pórovitosťou

Stará sa o nich najľahšie. Čo je veľmi dôležité, nezabudnite, že sa na nich nemajú používať produkty, ktoré obsahujú proteíny. Samotné látky dokážu vlasy zaťažiť a zamastiť. Namiesto toho vyskúšajte bylinné kondicionéry; najlepšie také, ktoré majú vo svojom zložení zmäkčujúce látky. Okrem toho na nich nanášajte nasýtené oleje a kozmetické maslá. Budete prekvapená, ako vám kokosový, palmový, babassu olej, ako aj bambucké, mango a kakaové maslo premenia vaše vlasy.

Vlasy so strednou pórovitosťou

Proteínové kondicionéry sú v tomto prípade dobrým riešením. Každých pár týždňov naneste na vlasy emulziu alebo oplach s mliekom a žĺtkom. Okrem toho používajte mono-nasýtené oleje ako lieskovcový, papájový, slivkový, čerešňový, marhuľový, broskyňový, mandľový, avokádový, arachnidový, makadamiový alebo olivový olej. Vyhnite sa používaniu produktov, ktoré zvyšujú uhol pod ktorým sú otvorené vaše kutikuly. Na druhej strane, neexistujú žiadne kontraindikácie pre aplikáciu produktov, ktoré dokážu uzatvárať kutikuly.

Urobte si test pórovitosti vlasov

Nemajte obavy, je to jediný test, ktorý nikto nebude hodnotiť. Snažte sa len odpovedať na otázky nižšie. Vďaka tomu si budete môcť určiť pórovitosť svojich vlasov, ako aj zvoliť najlepšiu metódu starostlivosti o svoje pramene. Pripravený? Pozor! Teraz!

UMÝVANIE VLASOV
  1. Schnú vaše vlasy dlho alebo krátko?
  2. Je náročné navlhčiť si vlasy?
  3. Kedy vyzerajú vaše vlasy najlepšie: hneď po umytí, pár hodín po umytí alebo hneď pred ďalším umytím?
  4. Máte problém s precíznym umytím vlasov? Ak áno, aké produkty na to používate?
STYLOVANIE VLASOV
  1. Potrebujú vaše vlasy veľa času na to, aby sa vrátili do svojej predošlej podoby, ak ich sčešete na druhú stranu hlavy?
  2. Sú vaše vlasy poddajné a ľahko sa zdeformujú po zložení gumky z vlasov alebo rozpletení vrkoča?
  3. Zväčšuje sa objem vašich vlasov po česaní? Možno strácajú svoj objem?
VZHĽAD VAŠICH VLASOV
  1. Majú vaše vlasy prirodzený a zdravý lesk?
  2. Čo máte radšej, zopnuté alebo rozpustené vlasy?
  3. Aké sú na dotyk končeky vašich vlasov?
  4. Ako často si farbíte, vyrovnávate a fénujete vlasy?
  5. Aké prípravky nepomáhajú/zhoršujú stav vašich vlasov?
  6. Je vaša starostlivosť o vlasy intenzívna alebo skôr mierna?

Ako vidíte, Test pórovitosti vlasov je rozdelený na tri časti, aby bol pre vás jednoduchší. Časti UMÝVANIE VLASOV, STYLOVANIE VLASOV a VZHĽAD VAŠICH VLASOV zahŕňajú otázky, ktoré vám rýchlo a precízne umožňujú určiť, či majú vaše vlasy nízku, strednú alebo vysokú pórovitosť.

Ak však tento test nepovažujete za veľmi efektívny, na internete nájdete iné nápady, ako určiť pórovitosť vlasov. Stretnete sa tam s Metódou dotknúť a vidieť, ako aj Metódou múky a kokosového oleja. Prvá metóda sa týka pozorovania, ako sa vaše vlasy správajú každý deň. Pre ozrejmenie, zistite, ako vaše pramene vyzerajú hneď po umytí, určte, či sú zvládnuteľné alebo nie a ako reagujú na rôzne poveternostné podmienky. A čo metóda múky a kokosového oleja? Rozprášte na svoje vlasy múku alebo naneste na nich kokosový olej. Ak sa vaše vlasy stanú suchými a budú krepovatieť, máte vlasy s vysokou pórovitosťou.

Už viete, čo je to pórovitosť vlasov?